☰

10 padomi, kā droši iepirkties internetā, nekļūstot par krāpnieku upuri

Ziemassvētki ir dāvanu laiks, un arvien vairāk cilvēku pirkumus veic internetā. Tomēr jāatceras, ka svētku gaidīšanas laikā pieaug arī kiberkrāpnieku aktivitātes, kuri cenšas gūt labumu no mūsu steigā pieņemtajiem lēmumiem un neuzmanības, tādēļ aizvien aktuālāks paliek jautājums, kā atpazīt krāpnieciskas darbības un nodrošināties pret zaudējumiem, iepērkoties un darbojoties tiešsaistē?

Jāuzsver, lai iekļūtu krāpnieku lamatās, nav jābūt neizglītotam. Visbiežāk cilvēki zaudē naudu un atklāj savus datus tieši neuzmanības, steigas un aizņemtības dēļ. Piedāvājam dažus ļoti vērtīgus padomus, kurus ievērojot, iepirkšanās drudzis pirms Ziemassvētkiem būs mierīgāks.

1. Piesardzīgi izturieties pret aizdomīgi zemām cenām

Krāpnieki bieži izmanto neticami pievilcīgas atlaides, piemēram, “90% atlaide jaunākajam iPhone” vai “bezmaksas piegāde ekskluzīviem zīmoliem”. Lai pamudinātu lietotājus rīkoties uzreiz, krāpnieki mēdz izmantot emocionāla spiediena un laikā ierobežota piedāvājuma taktiku. Šādi piedāvājumi bieži vien ir saistīti ar viltus veikalu lapām. Pirms pieņemat lēmumu, pārbaudiet šī produkta cenu citās uzticamās vietnēs. Ja atšķirības ir ievērojamas, iespējams, jums ir darīšana ar krāpniecību.

2. Pārbaudiet mājaslapas adresi

Viltus interneta veikalu mājaslapas vizuāli nereti atgādina pazīstamu zīmolu vietnes, taču tām ir atšķirīgas adreses. Tīmekļa vietnes adrese ir kā pirksta nospiedums vai cilvēka acs tīklene – tā ir unikāla. Pievērsiet uzmanību:

  • adreses beigām – krāpnieki var mainīt oriģinālās adreses beigas, piemēram, no .lv uz .org vai .com. Pirms došanās uz tīmekļa vietni pārbaudiet, vai tās adrese ir tāda pati kā vienmēr;
  • papildus var tikt mainīti vai pielikti burti adresē, piemēram, “faceboook.com” (ar trim “o”) vai “amaz0n.net” ar nulli ierastā “o” burta vietā;
  • skaitļiem vai liekiem vārdiem adresē, piemēram, “amazonsale.com”.

Vienkāršs, bet drošs veids, kā patiešām nonākt īstajā vietnē, ir manuāli ierakstīt tās adresi pārlūkprogrammā.

3. Iepazīstieties ar atsauksmēm par veikalu

Daudzi interneta veikali publicē pircēju atsauksmes, taču ne vienmēr vajag uzticēties tam, kas ir rakstīts pašā vietnē. Izmantojiet neatkarīgas platformas, piemēram, „Scamadviser” vai „Trustpilot”, kur lietotāji raksta atsauksmes, ko nevar rediģēt vai izdzēst.

Tāpat ir ieteicams sameklēt attiecīgā interneta veikala profilu sociālajā tīklā „Facebook” vai „Instagram”: ja tur ir ļoti maz publikāciju, tās ir vienveidīgas, bet profils ir izveidots pavisam nesen, tas var būt vēl viens sarkanais  karogs, lai tālāk neturpinātu iepirkšanos šajā vietnē.

4. Pārbaudiet, vai ir pieejama kontaktinformācija

Uzticēšanos interneta veikalam ir jāizraisa tā caurspīdīgumam. Vietnē ir jābūt norādītai kontaktinformācijai, tostarp juridiskajai adresei, tālruņa numuram un e-pasta adresei. Lai pārliecinātos, ka kontaktinformācija ir pareiza, sameklējiet šos datus, izmantojot interneta meklētājprogrammu.

Ja ar pārdevēju var sazināties, tikai izmantojot anonīmu veidlapu, tas ir iemesls apšaubīt viņa uzticamību.

5. Aizsargājiet sevi, izmantojot unikālas paroles un divu faktoru autentifikāciju

Izmantojiet unikālas un garas paroles katram kontam, it īpaši interneta veikalos. Nekādā gadījumā nelietojiet vienu un to pašu paroli vairākās vietnēs, jo krāpnieki bieži veido datubāzes ar nozagtām parolēm. Ja izmantosiet vairākiem resursiem vienu un to pašu paroli, var gadīties, ka krāpnieks ar jūsu interneta veikala paroli piekļūst, piemēram, arī jūsu e-pastam vai sociālajiem tīkliem.

Interneta veikaliem, piemēram, „Amazon”, un maksāšanas līdzekļiem, piemēram „PayPal”, uzstādiet divu faktoru autentifikāciju, kas, lai pārliecinātos, ka jūs tiešām esat jūs, lūgs ievadīt vēl arī tam paredzētā lietotnē ģenerētu vai īsziņā atsūtītu kodu. Tas samazinās risku, ka krāpnieki varētu piekļūt jūsu kontam arī situācijā, ja viņi būs ieguvuši jūsu paroli.

6. Izmantojiet drošus maksāšanas veidus

Ieteicams ieviest atsevišķu bankas norēķinu karti, kas paredzēta tikai pirkumiem internetā. Glabājiet tajā nelielu naudas summu, bet uzkrājumus un algu uzglabājiet citā nodalītā kontā, kas nav saistīts ar šo karti. Pat, ja jūsu bankas kartes informācija tiks nozagta, krāpniekiem nebūs iespējas piekļūt jūsu algai un uzkrājumiem. Veicot maksājumus, dodiet priekšroku norēķinu kartēm un sistēmām, kas nodrošina pircēju aizsardzību, piemēram, „PayPal”. Un nekādā ziņā nepārskaitiet naudu tieši no bankas konta, ja vien neesat pārliecināts par pārdevēja uzticamību.

7. Pārbaudiet, vai saziņa ar vietni notiks droši

Pirms jebkādu datu ievadīšanas pārliecinieties, ka vietnes adrese sākas ar „https://” un tajā ir piekaramās slēdzenes ikona. Tas liecina par drošu un šifrētu savienojumu. Tomēr paturiet prātā, ka SSL sertifikāts negarantē, ka vietne nav krāpnieciska.

8. Piesardzīgi izturieties pret reklāmām un piedāvājumiem sociālajos medijos

Viltotie interneta veikali bieži tiek reklamēti tieši sociālajos medijos. Taču jāatceras, ka, lai arī sociālais medijs ir uzticama platforma, tas negarantē, ka tajā izvietotās reklāmas ir uzticamas -  tās var aizvest uz krāpniecisku lapu. Sociālie mediji pārbauda reklāmas, vai tajās netiek reklamēts kaut kas aizliegts, bet neveic veikalu uzticamības pārbaudes. Krāpnieciskas reklāmas tiek dzēstas pēc tam, kad par tām saņemtas sūdzības. Attiecīgi, ja pamanāt krāpniecisku reklāmu, ierakstu vai profilu, ziņojiet par to sociālā medija administrācijai, lai pasargātu paši sevi un līdzcilvēkus.

Ja saņemat piedāvājumu, kas šķiet pārāk vilinošs, pārbaudiet pārdevēja reputāciju un pārliecinieties, ka tā nav krāpšana.

9. Pārbaudiet, cik sen ir izveidota veikala vietne

Lai piesaistītu pircējus, krāpnieki mēdz veidot vietnes neilgi pirms svētkiem. Izmantojot pakalpojumu „Scamadviser”, var uzzināt, cik ilgi domēns pastāv un vai nav kādu brīdinošu pazīmju, piemēram, ka vietne, kurā grasāties iepirkties, pastāv tikai pāris nedēļas.

10. Regulāri atjauniniet savas ierīces un programmatūru

Neatkarīgi no tā, vai iepērkaties no datora vai mobilā telefona, pārliecinieties, ka operētājsistēmas, pārlūkprogrammas un drošības programmas ir atjauninātas. Tas palīdzēs novērst krāpnieku piekļuvi jūsu datiem, izmantojot dažādas ievainojamības.
 

Papildu drošībai:

  • Lai efektīvāk pasargātu sevi no krāpniekiem, izmantojiet bezmaksas aizsardzību – CERT.LV un NIC DNS ugunsmūri. Šis rīks bloķē piekļuvi kaitīgām saitēm, ko identificējusi CERT.LV un par kurām ziņojuši arī paši iedzīvotāji. DNS ugunsmūris novērš risku, kas saistīts ar pikšķerēšanas un citām kiberkrāpniecības kampaņām, kas aktuālas tieši iedzīvotājiem Latvijā.
    Tagad lietotne pieejama arī „Android” un „iOS” lietotājiem. DNS ugunsmūra lietotne ne tikai pasargā no bīstamu saišu atvēršanas, bet arī neļauj saņemt telefona zvanus no numuriem, kurus CERT.LV ir identificējusi kā krāpnieciskus.
  • Ja saņemat aizdomīgu zvanu, e-pastu vai īsziņu, par to noteikti ziņojiet. Šo informāciju varat nodot CERT.LV, rakstot e-pastu uz cert@cert.lv vai sūtos SMS uz tālruņa numuru 23230444. Tas palīdzēs aizsargāt citus lietotājus.

Tomēr, ja gadījies kļūt par krāpnieku upuri un jūsu dati vai nauda ir nonākusi krāpnieku rokās, nekavējoties sazinieties ar savu banku, lai bloķētu darījumus un samazinātu potenciālos zaudējumus. Zaudējumu gadījumā ieteicams ar iesniegumu vērsties arī Valsts policijā.

Ievērojiet šos norādījumus, lai iepirkšanās internetā būtu droša un patīkama!