Oktobris ir kiberdrošības mēnesis, kad tiek rosināts pievērst intensīvāku uzmanību drošības jautājumiem digitālajā vidē. Tomēr svarīgi arī ikdienā rūpēties par kiberdrošību. Kopš Krievijas militārā iebrukuma Ukrainā, kiberincidentu apjoms Latvijā ir palielinājies par 40%, bet uzbrukumi valsts iestādēm un kritiskajai infrastruktūrai ir četrkāršojušies.
Mūsdienu straujā tehnoloģiju attīstība ir radījusi ne tikai neskaitāmas jaunas iespējas, bet arī ievērojamus izaicinājumus kiberdrošības jomā. Katru dienu dzirdam par jauniem hakeru uzbrukumiem, datu noplūdēm un citiem digitālajiem draudiem. Taču šī tehnoloģiju evolūcija neapstājas pie ierastajiem risinājumiem – mēs jau atrodamies uz sliekšņa, kur cilvēks un tehnoloģija apvieno
Lai stiprinātu kiberdrošību Latvijā un ieviestu pārskatītās Eiropas Savienības Tīklu un informācijas sistēmu drošības direktīvas prasības, 1.septembrī spēkā stāsies Aizsardzības ministrijas izstrādātais Nacionālās kiberdrošības likums. Darbu uzsāks arī jauna institūcija – Nacionālais kiberdrošības centrs.
Latvijas kiberdrošības un CERT.LV tehnisko aktivitāšu 2023. gada pārskats ir pieejams arī angļu valodā. Pārskatā iekļauta vispārpieejama informācija par CERT.LV aktivitātēm un darbības rezultātiem, neietverot ierobežotas pieejamības informāciju.
CERT.LV informē, ka Latvijā šobrīd netiek novēroti IT sistēmu darbības traucējumi, par kuriem tiek ziņots citviet pasaulē. Pieejamā informācija liecina, ka vismaz daļa sistēmu darbības traucējumu citviet pasaulē varētu būt saistīti ar kiberdrošības uzņēmuma "CrowdStrike" izmantoto sistēmu publicētiem atjauninājumiem. Latvijā "CrowdStrike" programmatūra netiek plaši izmantota.
CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina veiksmīgi pārstāvēja Latviju tematiskajā diskusijā par noturības stiprināšanu kibertelpā, ko 9. jūlijā organizēja Latvijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO Ņujorkā sadarbībā ar Bahreinas pārstāvniecību un Kolumbijas pārstāvniecību, kā arī ar ANO domnīcu UNIDIR (United Nations Institute for Disarmement Research).